? + OZON CUP II
OLJELUND
oljelund@…o.se
Tis. 26 februari 2002 02.47.22 +0100
Varför förnya och röra i något så lite på ett spel som ändå inte är tillräckligt uppmärksammat så att det skulle ge någon märkbar ekonomisk förändring hos Mattel? Att göra det mer ekonomiskt lönsamt är väl (som vanligt) grunden till förändringar - men det verkar inte vara rätt i detta fallet. Det avgörande med spelidén hos ett spel som Scrabble, som vi på undersökningen hos Demoskop underströk vill jag minnas, är inte vilka poängen är på spelbrickor eller på spelbrädet - det är ju vad man själv gör av de givna förutsättningarna. Detta vore som att byta färg på hockeypucken från svart till vit - skapa svårbegriplig förvirring på isen endast för att få ogenomtänkta effekter som i och för sig kan vara attraktiva men inte har med spelets idé att göra.
Nåväl....
Tänkte också skicka ut den sista påminnelsen till Er som ännu inte har anmält sig till OZON CUP II - länken + nedanstående textade inbjudan. Det är bara att anmäla sig - jag kan stolt meddela att jag äntligen fått med Mats Schött, mannen som under de senaste åren vi spelade Scrabble (slutet av 1980-talet) var mycket bättre än vad jag någonsin kan drömma om - nådde upp till 531 p i en match 1/2 1991.En lysande taktiker - en scrabblespelens Johan Banér. Han har i och för sig inte spelat sedan dess och är säkert ringrostig - men, kul ändå.
Vi får, som sagts tidigare, också uppmärksammahet från lokalpressen - tidningen "Mitt i Bromma" som delas ut i i hushållen häromkring i dagarna skall skriva om detta som en av helgens attraktioner för nyfikna och eventuellt spelsugna. Oxå kul!
Nils och Greger - jag ringer Er i veckan.....
Nu OZON CUP II inbjudan:
Hejsan igen!
Nu skickar jag ut andra och sista påminnelsen för Er som ännu inte anmält Er till årets första turnering OZON CUP II den 2:a mars. Jag har på OZON CUP II sidan lagt ut en pappersinbjudan i Publisherformat som man kan ladda ned och trycka ut för att distribuera vidare till de som inte har tillgång till datorer och internet.
Välkomna att anmäla Er!
Peter Oljelund
************************************************
Ni kan klicka på länken här nedan:
http://home.swipnet.se/oljelund/scrabble/ozon/
...eller se på den inbjudan som följer:
***********************************************
Hjärtligt välkomna till
OZON CUP II
Tid
Lördag 2 mars 2002 klockan 9.30
Plats
Föreningslokalen
Bäckbornas väg 3 (nb) i Bromma
Samling
9.00
Kommunikationer
Buss 117 från Brommaplan i riktning mot Spånga station.
Buss 117 från Spånga station i riktning mot Brommaplan
Gå av vid hållplats: Sundbyvägen
Spelform
Beror på antalet deltagare.
OZON CUP II avslutas tidigast runt 18.00 vilken spelform
som än bestäms.
Avgift
(betalas vid ankomsten)
40 kr (medlem i SSF)
60 kr (icke medlem - avgift inkluderar medlemskap)
Mat
Kaffe,Te och Läsk med tilltugg finns i lokalen.
Köksutrustnings finns. Affärer och Pizzabutiker
ligger på 5 minuters promenadavstånd.
Pauser
Minst två raster under dagen. Bestäms vid turneringsstarten.
Övrigt
Nybörjare är speciellt välkomna. Tveka inte att anmäla Er.
Övernattning
Övernattning för långväga deltagare kan tyvärr inte arrangeras.
Det kommer an på var och en att hitta lösningar.
Anmälan & Information
Peter Oljelund, telefon 08/687 07 18 / mobil 070-403 41 48 / epost peter@oljelund.nu
Nils Berner, telefon 08/653 27 66
GREETINGS from OLJELUND
Website----> http://www.oljelund.nu
Email------> peter@oljelund.nu
Phone------> +46 8 687 07 18