Scrabblehösten - planera redan nu!

Henrik Jonés henrik.jones@….com
Tis. 10 maj 2005 23.41.32 +0100


Denna information har även publicerats på förbundets hemsida:

Det kanske känns lite konstigt att tänka på hösten nu när både SM och sommaren står för dörren. Men framförhållning är bra, åtminstone ibland, så därför skulle tävlingskommittén vilja uppmana alla till att redan nu börja tänka lite på scrabblehösten. Särskilt gäller det er som funderar på att arrangera en tävling. Ju längre i förväg ni planerar in den, desto större är möjligheten att alla som gärna vill spela tävlingen verkligen har möjlighet att delta. Det är också roligt att ha något att se fram emot. Även om många av oss kanske kommer att känna en viss mättnad efter SM så är det trevligt om höstens scrabblealmanacka inte är alldeles blank. Det är kanske också bra om tävlingar som riktar sig till samma kategori spelare inte kommer för nära varandra i tiden.

 

Av ovan nämnda skäl skulle vi gärna vilja att ni som tänker er att arrangera en tävling redan nu skickar ett mail till tavling_at_scrabbleforbundet.se. Skriv lite kort om den tänkta tävlingsformen och ungefär när ni tänker er att den ska äga rum. Tänk också på att det fortfarande finns möjlighet att ansöka om att få ingå i Scrabbletouren om tävlingen uppfyller kraven för detta. Vi kommer sedan att publicera uppgifterna på hemsidan, så det är bra om ni är någorlunda säkra på att tävlingen verkligen blir av. 

 

Vad vet vi då om hösten? Officiellt just ingenting, men vi har "inside information" om att 2-dagarstävlingar planeras både i Stockholm (Stockholm Open) och Uppsala. Linköping har också meddelat planer på att arrangera en ny upplaga av Dazumal eller Jakko cup. Ausa Jonsson har tidigare meddelat att hon tänker hålla en ny upplaga av Davids Cup i Bålsta. Vi hoppas förstås att malmöiterna ska fortsätta att hålla traditionen med Vokalpokalen vid liv. Kan det möjligen bli nån ny tävling i Göteborg när SM-arrangörerna vilat upp sig? 

 

Särskilt glädjande vore det om vi kunde flytta den nordligaste tävlingsutposten från Uppsala. Kanske Sundsvalls- eller Umeågänget kan ordna någonting?

 

På lokalmästerskapsfronten finns hyfsat långt framskridna planer på ett Stockholmsmästerskap i slutet av sommaren. Vi hoppas naturligtvis på fler, förutom de som redan bränt av sina. Sen bordet det hållas fler kvaltävlingar i engelskt Scrabble till VM i november, där vi förhoppningsvis ska kunna få med åtminstone en svensk deltagare. 

 

Alla tävlingar behöver inte vara ratinggrundande och på blodigt allvar. Varför inte ordna en turnering med "snabbscrabble" (20 min betänketid), parscrabble eller något annat? Låt fantastin flöda!

 

Till er som funderar på att ordna en tävling, men kanske känner er lite osäkra på alla praktiska detaljer så vill vi påminna om att tävlingskommittén är tänkt att fungera som ett råd och stöd i sådana frågor. Bolla gärna med oss!

 

Med förhoppning om en tävlingsrik och spännande scrabblehöst!

 

Tävlingskommittén

(Nils Berner, Stefan Diös, Henrik Jonés)
-------------- next part --------------
En HTML-bilaga skiljdes ut...
URL: http://stp.ling.uu.se/pipermail/skrabbel/attachments/20050510/d556306f/attachment.html


Information om listan